Officers

Lodge Han Yang #1048 S.C. Office Bearers

and Committee Members for 2015 – 2016

P1060913

Right Worshipful Master Bro. Kevin Laurence Landry

Immediate Past Master Bro. Roger William Haynes, PM

Depute Master Bro. CS Lee, PM, Hon. Junior Grand Deacon

Substitute Master Bro. Derek Adrian Clarke-Mastin, PM

Worshipful Senior Warden Bro. Kevin Lee Hess

Worshipful Junior Warden Bro. Seung Paik

Secretary Bro. Derek Adrian Clarke-Mastin, PM

Treasurer Bro. Kevin Lee Hess

Almoner Bro. Kurt Zimmerman

Director of Ceremonies Bro. Pierre Beaufils

Chaplain Bro. Tom Burch

Senior Deacon Bro. Julien Alexander McNulty

Junior Deacon Bro. Sang Min Hong

Inner Guard Bro. Sung Woo “Joshua” Yang

Senior Steward Bro. Sang Min Oh

Junior Steward Bro. Alexander Scarborough Hall

Tyler Bro. Jared Daun

 

General Committee

Bro. Julien Alexander McNulty & Bro. Sang Min Hong

Committee of Enquiry

Bro. Sang Woo “Joshua” Yang & Bro. Tom Burch

Auditor

Bro. Yi Han Yoon

 

Past Masters

1909 A.S. Hamilton 1950-54 C.K. Bernheisel 1987 M.K. King
1910 G.R. Frampton 1955 W.M. McCracken 1988 N.P. Lee
1911 W.S. Scranton 1956 C.H. Dade 1989 J.P. Mason
1912 E.L. Neville 1957 J.M. Zimmerman 1990 Y.S. Lee
1913 F.N. Upton 1958 F.J. Hajek 1991 W.E. Bulat
1914 E.D. Folwell 1959 P.R. Dale 1992 G.D. Johnson
1915-16 A.Goman 1960-61 G.M. Watts 1993 J.R. Elrod
1917-18 C.W. Dewitt 1962 P. Brashier 1994 T.R. Mitchell
1919-20 V.A. Gulick 1963-65 C.H. Hobbs 1995 P. Simon
1921-22 A. Goman 1966-67 D. Leland 1996 G. Coleman
1923-24 C.L. Green 1968 S.B. Umphrey 1997 S.F. Safriet
1925 C.E.H. Druitt 1969 C.O. Rhee 1998 K. Pickler
1926 J.P. Eurelle 1970 W.C. Ingram 1999-00 R.L. Gilbert
1927 A. Goman 1971 E.A. Potter 2001 G.R. Gosch
1928-29 T. Hoggs 1972 I.P. Pennington 2002 E. Prystawik
1930 E.M. Cable 1973 C.H. So 2003 F. Douchet
1931 M. Owens 1974 C.U. Pak 2004 K.S. Stevens
1932 D.B. Avison 1975 W.G. Cheesman 2005 R.S. Shields
1933 F.E.C. Williams 1976 J.W. Elrod 2006 D.T. DeForest
1934 C.H. Stephan 1977 E.R. Stewart 2007-08 R.L. Bates III
1935 J.H. Morris 1978 C.H. So 2009 G.C. Geddes
1936 T. Hobbs 1979 C.S. Lee 2010 C.A. Duerden
1937 R.C. Ludlum 1980 W.E. Ireland 2011 R.D. Rothwell
1938 J. MacFarlane 1981 H. Bryson 2012 P.A. Dietrich
1939 T.E. Jones 1982 D.A. Kidney 2013 D.W. Pugh
1940-45 A.K. Jensen  1983 D. Leland 2013-14 D.Clarke-Mastin
1946-47 V.A. Gulick 1984 M.K. King 2014-15 R.W. Haynes
1948 J..P. King 1985 Y.B. Kwon
1949 H.E. Dagley 1986 Y.S. Lee